قران وذکردرمانی یا دارو درمانی

سخن مولف درمورد افسردگی:بعدازعنایت به نوشته عملی بنده که به تجربه رسیده موارد ذیل را بررسی فرمائید کاتب مکتوب فوق بنا بدلایل از دست دادن موقعیت مالی وفوت نزدیکترینم ومسائل ... بدون اینکه خود واطرافیانم متوجه شوند به بیماری افسردگی مبتلا شده .بحدی که اطرافیان نزدیک بمن تهمت اعتیادزده.....

متن کامل مقاله را در ادامه مطلب بخوانید


قران وذکردرمانی یا دارو درمانی

سخن مولف درمورد افسردگی:بعدازعنایت به نوشته عملی بنده که به تجربه رسیده موارد ذیل را بررسی فرمائید کاتب مکتوب فوق بنا بدلایل از دست دادن موقعیت مالی وفوت نزدیکترینم ومسائل ... بدون اینکه خود واطرافیانم متوجه شوند به بیماری افسردگی مبتلا شده .بحدی که اطرافیان نزدیک بمن تهمت اعتیادزده وتحت نظر گرفتن .تااینکه یکی از فامیلان متوجه مریضی عاصی خدا شده ومرا به دکتر متخصص معرفی نمود تاتحت نظر فوق تخصص رفته ومدت چندسال داروی ضدافسردگی مصرف نموده ولی‌ آرامش نسبی نیافته ودنبال گمگشته خود بودم تااینکه یکروز باحدیث حضرت ختمی مرتبت (ص) مواجه شدم که که اگر قران کسی را شفا ندهد هیچ چیز اورا شفا نمیدهدواگربراثر خواندن چهل حمد بر یک کسی که مرده بخوانی اوبلند شودتعجب نکنیدو...ونهایتا فرمایش حضرت امام ششم (ع)که فرموده رعدوبرق وبلای ناگهانی به مومن و کافر میرسدولی به اهل ذکر نمیرسد.که البته آنهم شرایط خودرادارد.یعنی گفتار باعمل تطبیق کند نه اینکه ذکر گفتن فقط لق لقه زبان باشد .بهر صورت عملا پناه بآیات قران واحادیث ائمه اطهار علیهم السلام واجمعین وراه ولایت وسعی براین داشتم که پایم را تاحدامکان عاشقانه جای پای آنها گذارم وبتعداد آفریده های خالق ازلی دیگر چند سال است از بیماری و... بحول وقو] الهی ونظر مولی وجود ندارد .النهایه گویش را کوتاه کرده وغرض اینکه حضرت ختمی مرتبت (ص) درمان تمام دردها را در قران آسمانی مطرح فرموده وائمه اطهار (ع) درذکر وداروی گیاهی ونماز و... مطرح فرموده اند.بامید روزی که همه با قران وفرمایشات معصومین (ع) بیگانه نشده وسعادت هردو دنیارا با هدایت ایشان بیابیم.انشاءالله.(شاکر)

در مورد افسردگی چه میدانید؟  

احساس افسردگی بسیار قوی‏تر و ناخوشایندتر از دورههای کوتاه غمگینی است که همه ما گاهگاهی آن را تجربه کردهایم و معمولاً طولانیتر است، حتی ممکن است روزها،‌ هفته،ها و ماهها ادامه پیدا کند. بیشتر مردم در زمان افسردگی ۵ یا ۶ نشانه زیر را در خود احساس میکنند. شما نیز میتوانید با پاسخگویی به پرسشهای زیر بود یا نبود نشانههای افسردگی را در مورد خویش بررسی کنید.

تهای را که میخوانید اطلاعاتی است که برای استفاده افراد مبتلا به افسردگی آماده شده است.با امید به اینکه برای نزدیکان، دوستان شما و نیز هر کس دیگری که احساس افسردگی میکند مفید واقع شود.

● افسردگی چگونه احساسی است؟

احساس افسردگی بسیار قوی‏تر و ناخوشایندتر از دورههای کوتاه غمگینی است که همه ما گاهگاهی آن را تجربه کردهایم و معمولاً طولانیتر است، حتی ممکن است روزها،‌ هفته،ها و ماهها ادامه پیدا کند. بیشتر مردم در زمان افسردگی ۵ یا ۶ نشانه زیر را در خود احساس میکنند. شما نیز میتوانید با پاسخگویی به پرسشهای زیر بود یا نبود نشانههای افسردگی را در مورد خویش بررسی کنید.

▪ بیشتر وقتها احساس ناشادی میکنید

▪ علایق خود را از دست داده و از کسب لذت ناتوانید

▪ نمیتوانید مثل گذشته از پس مشکلات خود برآئید

▪ احساس خستگی میکنید

▪ احساس ناآرامی یا بیقراری دارید

▪ کاهش وزن و اشتها (در برخی افرد افزایش وزن و اشتها) دارید

▪ دیر به خواب میروید (حدود یک تا دو ساعت) و بر خلاف همیشه زود بیدار میشوید (در برخی افراد پرخوابی)

▪ میل جنسیتان کاهش یافته است

▪ اطمینان به خود را از دست دادهاید

▪ احساس بیارزشی و ناامیدی میکنید

▪ از مردم دوری میکنید

▪ تحریکپذیر شدهاید

▪ احساس بدی در زمانهای خاصی از روز دارید (معمولاً صبحها)

▪ از زندگی خسته شدهاید و ترجیح میدهید که زندگیتان به پایان رسد؟

● در مورد خودکشی فکر میکنید؟

عواملی که در بروز افسردگی نقش دارند:

▪ اتفاقات زندگی

بسیار عادی است که در زمان روبرو شدن بایک فاجعه غمانگیز مانند داغدیدگی، طلاق یا از دست دادن شغل، افسرده شویم.

▪ شرایط و موقعیتها

اگر ما تنها بوده، دوستی نداشته باشیم تحت فشار روانی باشیم، نگرانیهای دیگری داشته و یا از نظر جسمی افت کرده باشیم احتمال بیشتری میرود که افسرده شویم.

▪ بیماری جسمی

افسردگی بیشتر زمانی که از بیماری جسمی رنج میبریم به سراغمان میآید، ازجمله بیماریهای کشنده مانند سرطان و بیماری‏های قلبی و نیز دردهای مزمن و آزاردهنده مثل ورم مفاصل و برونشیت.

▪ شخصیت

هر فردی احتمال دارد افسرده شود اما برخی از افراد احتمال بیشتری برای افسرده شدن دارند این به خاطر ساختار زیست‎‎شناختی خاص بدن آنها، تجربیات ابتدایی زندگیشان یا هر دو عامل است.

▪ الکل

افرادی که در نوشیدن الکل افراط می‏کنند دچار افسردگی می‏شوند و احتمال خودکشی در آنها بیش از مردم عادی است. البته هنوز مشخص نیست که افسردگی در آنها ابتدا ایجاد شده و گرایش به مصرف الکل را در آنها به وجود آورده است و یا مصرف زیاد الکل موجب بروز افسردگی شده است.

▪ جنسیت

زنان بیش از مردان افسرده می‏شوند شاید به این دلیل که مردان کمتر اجازه می‏دهند احساساتشان بارز شود و اغلب آنها را سرپوش می‏گذارند و بیشتر به شکل عصبانیت و کشیدن سیگار واکنش نشان می‏دهند. نقش اجتماعی وضعیت هورمونی و نوع برخورد آنها با مشکلات متفاوت است.

▪ ژن ها

افسردگی میتواند افراد خانواده را مبتلا کند. اگر یکی از والدین شما به افسردگی شدید مبتلا باشد، احتمال ابتلاء به افسردگی ۸ برابر میشود.

● چه زمانی باید در جستجوی کمک بود؟

▪ وقتی احساس افسردگی شما بدتر از همیشه و رو به بهبود نباشد.

▪ وقتی احساس افسردگی بر کار، علایق و احساسات شما نسبت به خانواده و دوستان اثر گذاشته باشد.

▪ اگر شما احساس کنید زندگی کردن ارزشی ندارد و دیگران بدون شما بهتر خواهند بود، کافی است با یک خویشاوند یا یک دوست که قادر است در این مسیر ناهموار زندگی به یاریتان بیاید مشورت کنید. اگر از این طریق کمک نشدید، میتوانید با یک روانپزشکی یا روانشناس بالینی در این مورد صحبت کنید. باید متوجه شده باشید که دوستان و خانواده شما توجه ویژهای نسبت به شما دارند و در مورد شما نگران هستند.

● چگونه به خود کمک کنید

▪ سعی نکنید بار مشکلات را به تنهایی به دوش بکشید

▪ کاری انجام دهید. خود را مشغول کنید حتی اگر انجام کار سبکی باشد، مانند:

▪ تغذیه مناسب داشته باشید.

▪ در صورت اشکال در به خواب رفتن ذهن خود را با گوش دادن به رادیو یا تماشای تلویزیون مشغول نگه دارید تا کمتر احساس اضطراب کنید و راحت‏تر آماده خوابیدن شوید.

▪ از نوشیدن الکل خودداری کنید.

▪ از ورزش و تفریحات سالم استفاده کنید حتی اگر پیادهروی باشد.

▪ علت افسردگی را پیدا کنید.

▪ امیدوار باشید و به یاد داشته باشید که:

شما از مشکلی رنج میبرید که مردمان بسیاری گرفتار آنند و شما میتوانید بر آن پیروز شوید هر چند در حال حاضر باور آن برایتان دشوار باشد.

● چه کمکی در دسترس شماست؟

حال که متوجه نشانههای افسردگی در خود شدهاید میتوانید با مراجعه به روانپزشک یا روانشناس بالینی در مورد مشکل خود صحبت کنید. ممکن است داروهای ضد افسردگی برایتان تجویز شود یا درمان غیردارویی یا هر دو با هم.

▪ رواندرمانی / مشاوره

 

گاهی بیان احساسات واقعی حتی برای نزدیکترین دوست بسیار دشوار است. گفتگو دربارة آن با یک مشاوره ورزیده یا یک درمانگر بسیار آسان‏تر است. اگر غصه‏ها را از سینه خود بیرون بریزید سبک می‏شوید. اگر کسی دارید که به شما نزدیک‏تر است و شما را بهتر درک می‏کند و توجه بیشتری نسبت به شما دارد، احساس بهتری خواهید داشت.

● استفاده از داروهای ضد افسردگی و عوارض مربوط به آن

بیشتر مردم اولین نشانه‏های افسردگی را با پزشک عمومی در میان می‏گذارند و اولین تجویز داروهای ضد افسردگی توسط پزشک عمومی است. در صورت لزوم بیمار به روانپزشک جهت مداخلات تخصصی‏تر ارجاع می‏شود. در سالهای اخیر داروهایی با اثربخشی بالا و عوارض بسیار کم پدید آمدهاند. مردم اغلب نگران آن هستند که داروهای ضد افسردگی اعتیاد آور باشند ولی این دارو‏ها خلاف دارو‏های آرام بخش ایجاد وابستگی نمی‏کنند. هرگز ناگهان دارو‏های تجویز شده را قطع نکنید و طبق توصیه پزشک خود عمل کنید.

● چگونه میتوان به فردی که افسرده است کمک کرد؟

▪ شنونده خوبی باشید گرچه مجبور به شنیدن مطالب تکراری باشید.

▪ آنها را تشویق به صحبت کردن کنید و کمکشان کنید که بعضی از فعالیتهای روزمره گذشته را انجام دهند.

▪ به آنها اطمینان دهیدکه حالشان بهتر خواهد شد.

▪ مطمئن شوید به اندازه کافی غذا میل میکنند.

▪ به آنها توصیه و کمک کنید که از مصرف الکل دوری کنند.

▪ اگر حالشان رو به وخامت است و شروع صحبتشان با جملات ناامیدکننده و بیمیلی نسبت به ادامه زندگی است و ممکن است به خود آسیب برسانند آنها را جدی بگیرید و مطمئن شوید که در این باره با پزشکشان صحبت خواهند کرد.

▪ سعی کنید به آنها بقبولانید که نیازمند استفاده از درمان هستند و آنها را تشویق کنید به روانپزشک یا روانشناس بالینی مراجعه کنند.

                       

           

           

 

۱۳۸۸/۱۱/۱٠ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ توسط سید خلیل شاکری(شاکر) نظرات ()